Koncerty pod pomnikiem F. Chopina

 


Koncerty pod pomnikiem F. Chopina

Pomnik Fryderyka Chopina to najbardziej znany na świecie polski monument. Stoi w Łazienkach Królewskich, w pobliżu Pałacu Belwederskiego.

Autorem pomnika jest Wacław Szymanowski. Jego projekt wygrał w 1908 r. konkurs na pomnik, który miał powstać w setną rocznicę urodzin Chopina, przypadającą w 1910 r. Niestety, burzliwe wydarzenia historyczne pokrzyżowały te plany. Zamiar powiódł się dopiero 14 listopada 1926 r.

Pomnik, wykonany z brązu, przedstawia kompozytora siedzącego pod wierzbą. To jedyny w Warszawie pomnik secesyjny. Styl ten był popularny na początku XX wieku, ale w połowie lat dwudziestych był już niemodny! Dzieło Wacława Szymanowskiego nie spodobało się warszawiakom…

Minęło kilkanaście lat. W czasie okupacji hitlerowskiej zakazano wykonywania muzyki Chopina, a 31 maja 1940, na polecenie gubernatora Hansa Franka, pomnik został wysadzony w powietrze i pocięty na złom…

Po wojnie, dzięki wieloletnim badaniom i poszukiwaniom, pomnik odtworzono i odsłonięto 11 maja 1958 r. Wówczas okazało się, że jest…piękny i stał się jednym z najważniejszych symboli stolicy!

Od 1959 roku, w każdą niedzielę od maja do września, pod pomnikiem odbywają się recitale utworów Chopina, organizowane przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina i Stołeczną Estradę.

W 2020 r, 61. sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich został przeniesiony do Internetu: na stronę www.lazienki-krolewskie.pl

Ciekawostki muzyczne:

W 1994 w japońskim mieście Hamamatsu odsłonięto kopię pomnika F. Chopina.

Zdjęcie pomnika F. Chopina pojawiało się w sygnale startowym Interwizji - Międzynarodowej Organizacji Radia i Telewizji, która od 1946 do 1993 roku zrzeszała stacje radiowe i telewizyjne z około 30 państw. Powołana celem wymiany między zrzeszonymi swoimi produkcjami filmowymi, koncertami czy transmisjami na żywo wydarzeń sportowych i politycznych.
Najbardziej znanym dzieckiem organizacji był Konkurs Piosenki Interwizji organizowany w latach 1977–1980 w „Operze Leśnej” w Sopocie, który w swoim zamyśle miał być przeciwwagą do Eurowizji.

Wizerunkowi pomnika towarzyszyła muzyka skomponowana przez Dmitriya Shostakovicha.
https://youtu.be/vKdXbO1ShbY

"Ławeczki Chopina" to szczególny sposób na uczczenie pamięci kompozytora. Jest ich piętnaście, są wykonane z czarnego granitu i… GRAJĄ!
(Każda ma ukryty głośnik i guzik, po którego naciśnięciu rozlega się muzyka. W Łazienkach Królewskich możemy posłuchać fragmentu utworu POLONEZA A-dur op. 40 nr 1).
https://youtu.be/h8LFJ6So_ss


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz