Zamek Królewski


Rezydencja książąt mazowieckich, od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu. W latach 1926–1939 rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Na jesieni 1611 roku (po opuszczeniu Krakowa) do Zamku przeniosła się cała rodzina Zygmunta III Wazy wraz z dworem i kancelariami urzędów nadwornych i koronnych.

Za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego (1764–1795), Zamek przeżywał okres największej świetności.

Zamek nigdy nie był własnością króla, ale Rzeczpospolitej, stąd nazwa „Zamek warszawski”.

Zniszczony przez Niemców w czasie powstania warszawskiego, w 1974 roku odbudowany, w 1984 r. udostępniony do zwiedzania.

Razem ze Starym Miastem wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Obecnie Zamek pełni funkcję muzeum. Od 2014 muzeum nosi nazwę „Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej”.

Ciekawostki muzyczne:

Do najważniejszych zainteresowań króla Zygmunta III Wazy (1566 - 1632), należały teatr i muzyka (grał na klawikordzie). Kapela królewska liczyła 60 muzyków. To wtedy powstała kolęda „Przybieżeli do Betlejem”.

Jego syn, Władysław IV (1595 - 1648), również utrzymywał na swym dworze muzyków operowych. Doprowadził do wystawienia pierwszego na ziemiach polskich spektaklu operowego. Opera warszawska czasów władysławowskich była pierwszą stale działającą sceną operową w Europie (1635–1648). Kolęda „W żłobie leży”, przypisywana Piotrowi Skardze, ma melodię poloneza koronacyjnego Władysława IV.

Adam Jarzembski, (zm. 1649) – skrzypek kapeli królewskiej na dworze Zygmunta III, poeta, budowniczy i administrator królewski. Był autorem poematu „Gościniec, abo krótkie opisanie Warszawy”, wydanego w 1643. To pierwszy w Polsce przewodnik po stolicy, na którego podstawie, na równi z obrazami Canaletta, rekonstruowano po II wojnie światowej wygląd Starego Miasta. Jarzemski jako pierwszy użył słowa „koncert” do określenia utworów ściśle instrumentalnych, przedtem bowiem nazywano „koncertem” zespoły wokalno-instrumentalne o znamionach koncertowego współzawodniczenia.

Hejnał warszawskihejnał grany każdego dnia o godzinie 11:15 z Wieży Zegarowej (Zygmuntowskiej). O tej godzinie podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939 zatrzymały się wskazówki zegara w zbombardowanym zamku. Melodia powstała w 1995 roku na podstawie motywów „Warszawianki” i „Marszu Mokotowa”, a jej autorem jest kompozytor Zbigniew Bagiński. Pomysłodawcą powstania hejnału był powstaniec warszawski Henryk Łagodzki. Hejnał grany jest na trzy strony świata (oprócz Wschodu), gdyż Wieża Zegarowa ma tylko trzy okna.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz